top of page

Wychodzimy z zaÅ‚ożenia, że ateizm z wielkim trudem znajduje w Polsce miejsce w debacie publicznej, a jeÅ›li już udaje mu siÄ™ tam przedostać, to raczej w kontekÅ›cie sporu o wyobrażenia religijne, niż filozoficznej dyskusji. Å»yjemy w kulturze redukujÄ…cej koniecznÄ… dla rozwoju spoÅ‚ecznego sferÄ™ publicznÄ… do stwierdzania faktów, a nie do budowania refleksyjnego odniesienia tak do nich, jak i do pojęć okreÅ›lajÄ…cych nasz stosunek do kwestii symbolicznych, reguÅ‚ etycznych i estetycznych oraz polityki.

​

W Polsce kultywowane sÄ… trzy wielkie tradycje filozoficzne. Po pierwsze, jest to tradycja SzkoÅ‚y Lwowsko-Warszawskiej, kontynuowana przez tych jej czÅ‚onków, którzy z różnych wzglÄ™dów znaleźli siÄ™ po wojnie w Polsce. Ta tradycja myÅ›li o ateizmie raczej w kategoriach nauki, a nie filozofii. Ateizm jest tu synonimem neutralnoÅ›ci Å›wiatopoglÄ…dowej, bez konsekwencji dla sfery publicznej. Po drugie, mamy silny nurt filozofii, instytucjonalnie zwiÄ…zanej z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, dla którego ateizm jest „granicÄ… myÅ›lenia”, a nie jego generatorem. Wreszcie trzecia tradycja – fenomenologiczna – zwiÄ…zana poczÄ…tkowo z osobÄ… Romana Ingardena, myÅ›laÅ‚a o ateizmie w kategoriach transcendentalnych warunków możliwoÅ›ci, a nie materialnych konsekwencji. Być może jedynie Warszawska SzkoÅ‚a Historii Idei, poczÄ…wszy od studium Leszka KoÅ‚akowskiego nad SpinozÄ…, przez monografiÄ™ BronisÅ‚awa Baczki o Rousseau, po refleksje nad źródÅ‚ami nierównoÅ›ci miÄ™dzy ludźmi w tekstach Krzysztofa Pomiana oraz obecnoÅ›ciÄ… Hegla i Marksa w tekstach Marka Siemka, zmierzaÅ‚a do próby przemyÅ›lenia politycznego i spoÅ‚ecznego kontekstu ateizmu w Polsce, tj. jego materialnych, spoÅ‚ecznych i politycznych warunków.

​

SzanujÄ…c różnorodność naszych przekonaÅ„ oraz majÄ…c na wzglÄ™dzie wolność sumienia, my - niżej podpisani organizatorzy konferencji – twierdzimy, że istnieje nie tylko potrzeba, ale i konieczność myÅ›lenia ateizmu w Polsce. Polsce potrzeba nie tyle wiÄ™cej Å›wiÄ…t, ile wiÄ™cej ateizmu. Dlaczego? Na to pytanie, odpowiadajÄ… kolejne zagadnienia, do których przemyÅ›lenia, mamy ochotÄ™ PaÅ„stwa zaprosić. W szczególnoÅ›ci chodzi nam o przemyÅ›lenie nastÄ™pujÄ…cych problemów:

 

1. Pytamy: czy możliwa jest epoka ateistyczna w Polsce? Jaka forma ateizmu jest możliwa i potrzebna w Polsce? Czym może być post-sekularyzm w kraju, w którym najwiÄ™ksi ateiÅ›ci – Darwin, Marks, Nietzsche i Freud sÄ… nadal tylko kryptoteologami? PrzyjmujÄ…c, że istniejÄ… różne zmienne historycznie formy ateizmu, pytamy jaka forma ateizmu jest w Polsce oczekiwana? Czy jest to nieuchronny ateizm wynikajÄ…cy wprost ze spoÅ‚ecznej i cywilizacyjnej modernizacji, jaki Max Weber zdiagnozowaÅ‚ na poczÄ…tku XX wieku? Czy Polska potrzebuje powrotu do debat toczonych pod koniec wieku XVIII we Francji? Czy może – zgodnie z wspóÅ‚czesnymi rewizjami modeli rozwoju i wskazywaniem specyfiki póÅ‚peryferii, Polska realizuje autonomiczny scenariusz ateizacji, Å‚Ä…czÄ…cy niepeÅ‚nÄ…, zawsze jakby niedokonanÄ… chrystianizacjÄ™, o jakiej pisaÅ‚a Maria Janion, ze skokowym raczej, niż równomiernym, modelem modernizacji? Ateizm bywaÅ‚ tak samo niejednoznaczny, jak wiara w Boga. Może on wyrastać z refleksji naukowej nad przyrodÄ…, z walki politycznej przeciwko zorganizowanej w koÅ›ciele religii, może również pojawić siÄ™ jako odbicie rozkÅ‚adu, w którym niewiara w Boga i nieÅ›miertelność duszy jest produktem pogardy dla wszystkich wartoÅ›ci moralnych, zwiÄ…zanych w Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚ecznej z wyobrażeniami religijnymi w wyniku ich dÅ‚ugotrwaÅ‚ego panowania nad życiem umysÅ‚owym spoÅ‚eczeÅ„stwa. Czy ten ostatni przypadek jest przypadkiem Polski? Jaka dyskusja o ateizmie jest nam dziÅ› potrzebna?

 

2. Pytamy: jakiej formie ateizmu w Polsce dzisiaj powinniÅ›my pozostać wierni? Poza „ateizmem pozytywnym” i „ateizmem obyczajowym”, który byÅ‚by przeczuciem wolnoÅ›ci czÅ‚owieka, dostrzec należy także „formÄ™ ateizmu”, wÅ‚aÅ›ciwÄ… dla myÅ›li Lukrecjusza, Marka Aureliusza, Schopenhauera i Jaspersa, która pozostawia otwartym pytanie – stawiane już przez KoÅ‚akowskiego: czy w perspektywie ateizmu w ogóle da siÄ™ uprawomocnić ideÄ™ metafizycznej klÄ™ski czÅ‚owieka? Podobne pytania wyÅ‚aniajÄ… siÄ™ we wspóÅ‚czesnej refleksji nad przyszÅ‚oÅ›ciÄ…, np. u Lee Edelmana, czy w teoriach wychowania przez sztukÄ™, jak u Gayatri Spivak. Czy my – Polacy, jesteÅ›my w stanie sprostać nowym dyskursom wokóÅ‚ ateizmu? Znamy przecież otwarty ateizm hedonistyczny (Michel Onfray), ateizm romantyczny (Martin Priestman), ateizm postteologiczny (Christopher Watkin), ateizm totalny – jako nowe odczytanie odpowiedzi Nietzschego na nihilizm, filozofii zorientowanej przedmiotowo, ateologicznej interpretacji czasowoÅ›ci u Heideggera (Patrick O’Connor, F. LeRon Shults). W jakich relacjach pozostajÄ… te wszystkie rodzaje ateizmu? Czy jest jakaÅ› część wspólna, która integruje dyskurs ateistyczny? Czy mamy szansÄ™ w Polsce na wolnÄ… dyskusjÄ™ o “naturalnym ateizmie”, “maszynie ateistycznej” jako maszynie myÅ›lenia lub wreszcie “koniecznoÅ›ci ateizmu”, a nie tylko o ateizmie z perspektywy postsekularnej, o ateizmie uwikÅ‚anym w teologiczny spór o istnienie Boga?

 

3. Pytamy wreszcie: czym jest „ateizm pojÄ™cia”? Gilles Delezue zastanawiajÄ…c siÄ™ na tym, czy istnieje w ogóle filozofia chrzeÅ›cijaÅ„ska, odpowiada: myÅ›lenie teologiczne tworzy pojÄ™cia tylko na gruncie swego ateizmu. Ateizm wytwarza pojÄ™cia bardziej niż jakakolwiek religia. Spinoza musiaÅ‚ zatem siÄ™ stać ateistÄ…, aby stworzyć pojÄ™cia, w tym pojÄ™cie religii. Dla filozofów problemem jest jednak także samo „pojÄ™cie ateizmu”. To zaskakujÄ…ce, że wspóÅ‚czesne dyskusje wokóÅ‚ filozofii Jacquesa Derridy koncentrujÄ… siÄ™ nad „domniemanym ateizmem” lub „niepewnym mesjanizmem” lub wreszcie „radykalnym ateizmem” (Martin Hägglund) autora Gramatologii. Czy „ateizm” jest tylko innym imieniem niezależnoÅ›ci myÅ›lenia, a filozofia z racji, że jest zawsze formÄ… kultywowania autonomii, pozostaje ateistyczna z definicji?

 

4. Na koniec chcielibyÅ›my spytać o relacje Å‚Ä…czÄ…cÄ… ateizm z demokracjÄ…. Czy demokracja musi być z natury ateistyczna? Czy demokracja jako forma rzÄ…dów wieloÅ›ci jest jedynym politycznym ciaÅ‚em pozbawionym trwaÅ‚ej hierarchii, ale także wszelkiej potrzeby idolatrii? W modelu emancypacji opresjonowanych, hasÅ‚owo wskazanym przez Waltera Benjamina i rozwijanym w badaniach nad Å›rodowiskami robotników Jacquesa Ranciere demokracja jawi siÄ™ jako ten model wÅ‚adzy, który z koniecznoÅ›ci rezygnuje z absolutyzmu. W ujÄ™ciu Judith Butler i Wendy Brown staje siÄ™ wrÄ™cz wspólnotÄ… opartÄ… na prekarnoÅ›ci i sÅ‚aboÅ›ci.

 

TytuÅ‚ konferencji, zgodnie z intencjÄ… organizatorów, stanowi zaproszenie do debaty nad intelektualnÄ…, spoÅ‚ecznÄ… i instytucjonalnÄ… rolÄ… ateizmu w Polsce. Pytanie nadrzÄ™dne proponowanej refleksji brzmi: „Jakiego rodzaju ateizmu Polska potrzebuje?”. „MyÅ›leć”, „pomyÅ›leć” i „przemyÅ›leć” ateizm to nade wszystko „domyÅ›leć siÄ™” treÅ›ci jego pojÄ™cia. Czekamy na tytuÅ‚y referatów oraz abstrakty (300 Znaków) do koÅ„ca marca 2017 roku. Abstrakty prosimy przesyÅ‚ać na mail: atheismconference2017@gmail.com

​

Laboratorium Techno-humanistyki

Wydział "Artes Liberales"

​

prof. dr hab. Szymon Wróbel (kierownik)
dr Jacek Dobrowolski (IF UW)

dr Ewa Majewska
dr Katarzyna Szafranowska

dr Sebastian Szymański
dr Krzysztof Skonieczny
mgr Jarosław Kopeć
mgr Krzysztof Pacewicz

Call for Papers

bottom of page